MEDEKO - Váš partner pre odliatky a opracovanie

Presné odliatky

Základné informácie o produkte

Materiály

Široká škála materiálov z ocelí a bronzov. Antikorózne, žiaruvzdorné, austenitické, martenzitické a ďalšie ocele.

Rozmery

Odliatky vážiace od 0,1 kg do 10 kg sú štandardom.

Tolerancie

 • stupeň 1 podľa STN EN ISO 8062-3 : 2007
 • stupeň D1, D2, D3 podľa VDG P690

Kvalita

Kontrola kvality je základný stavebný prvok nášho procesu výroby presných odliatkov. Začína už pri prijímaní materiálu na sklad a prebieha naprieč celým výrobným procesom.

Sme si istí, že výrobný proces je stabilný a kvalita posledného odliatku je presne taká istá, ako kvalita  prvého.

Na riadenie kvality aktívne využívame integrovaný systém manažérstva kvality podľa ISO 9001:2015. Okrem toho sme držiteľmi certifikátov P.E.D., ISO 14001:2015ISO 45001:2018.

Referencie

Radi Vám osobne predstavíme naše referencie. Medzi našich zákazníkov patria renomované svetové korporácie, ale aj lokálne malé firmy.

Prečo presné odliatky od nás?

 • vzorové kusy už do 30 dní
 • rýchly rozbeh sériovej výroby
 • množstvo záleží na Vás, vyrobíme akékoľvek
 • špičková kvalita za bezkonkurenčné ceny
presný odliatok

Výhody presných odliatkov

 • redukcia, alebo eliminácia trieskového obrábania
 • otvory a dutiny sú odliate na hotovo
 • redukcia hmotnosti vo väzbe na možnosť odlievania veľmi tenkých stien
 • vysoký podiel tuhosti a hmotnosti
 • je možné vyrobiť zložité vonkajšie a vnútorné tvary odliatku

Využitie v priemysle

Presné odliatky sa využívajú v širokej škále priemyselných odvetví.

Naše odliatky sú vhodné do všetkých priemyselných odvetví.

Našimi zákazníkmi sú veľké strojárske koncerny, ale aj malé firmy vyrábajúce špeciálne na zákazky.

Odvetvia kde dodávame naše odliatky zahŕňajú dopravný priemysel, strojársky priemysel, potravinársky priemysel, energetika, zdravotníctvo, zbrojársky priemysel a mnoho iných.

Technická asistencia a podpora zákazníckych projektov

Našou snahou je aktívne sa podieľať spolu so zákazníkmi už na návrhu odliatku. Dlhoročné skúsenosti inžinierov v MEDEKO vieme pretaviť do veľmi efektívnej spolupráce. Do sériovej výroby sa dostáva už optimalizovaný odliatok. Výsledkom je vysoká kvalita odliatku za vynikajúcu cenu.

>> zatvoriť

Proces výroby presných odliatkov

Prvý krok - výroba formy na základe dokumentácie od zákazníka. Výkres a 3D model je základom pre výrobu formy a spustenie výroby.

Druhý krok - výroba a zostavenie voskového modelu. Pre výrobu každého odliatku musíme najskôr vyrobiť jeho pozitívnu kópiu z vosku na vstrekolisoch. Následne sa voskové modely nalepia na vtokový systém a vznikne tzv. stromček.

Tretí krok - výroba keramickej škrupiny. Najskôr sa stromčeky namočia  do zmesi špeciálnych pojív a keramických pieskov a následne obsypú pieskom. Tento proces sa opakuje 6 až 10 krát. Medzi každou vrstvou potrebuje stromček určitý čas schnúť.

Štvrtý krok - vytavenie vosku a vypálenie keramiky. Po vyschnutí sa pomocou vysokotlakej horúcej pary vytaví vosk z keramickej škrupiny . Následne sa keramická škrupina v žíhacej peci vypáli na približne 1100°C. Teraz je dostatočne pevná  a pripravená na liatie.

Piaty krok - liatie kovu. Roztavený kov sa leje priamo do vyžíhaných škrupín. Práve tu dokážeme docieliť vysokú kvalitu povrchu a presnosť rozmerov.

Šiesty krok - odstránenie keramickej škrupiny , odrezanie odliatkov od vtokovej sústavy a finálne dokončenie odliatku. Na základe zákazníkovho priania  odliatky ďalej tepelne upravujeme a trieskovo obrábame.

>> zatvoriť

Rapid prototyping v presnom liatí

Naši zákazníci stále častejšie potrebujú vyrobiť len veľmi malé množstvo kusov, dokonca niekedy len jeden. V takomto prípade nie je nutné investovať do výroby formy. Technológiou rapid prototyping vyrobíme pozitívny model odliatku, ktorý nahradí klasický voskový model. Rapid prototyping je vhodný pre kusovú výrobu a malé série.

>> zatvoriť

Tepelné a mechanické opracovanie odliatkov

Väčšina odliatkov sa tepelne spracuje a ďalej mechanicky opracováva podľa požiadaviek zákazníka. Najčastejšie vykonávame na odliatkoch vŕtanie, frézovanie a sústruženie. Na požiadavku dodávame aj iné špeciálne operácie na odliatkoch.

>> zatvoriť

Kvalita povrchov a povrchové úpravy

MEDEKO sa snaží dodávať zákazníkom hotový výrobok. Ak je nutné odliatok ďalej povrchovo upravovať, vieme pre našich zákazníkov zabezpečiť  zinkovanie, nitridovanie, niklovanie, leštenie, elektrolytické leštenie, lakovanie, práškové lakovanie.

>> zatvoriť

Výroba foriem

Pri výrobe foriem používame najmodernejšie technológie. 5-osé obrábacie centrá a najnovšie verzie CAD systému. Kvalitne navrhnutá a  vyrobená forma je základom úspechu kvalitného odliatku.

>> zatvoriť